Fra feltstationens dagbog – 11. april 1991

Da undertegnede mødte på arbejde kl. 7:15 mødte jeg Frimer-Andersen, som stadig sad og arbejdede på folder-akvarellerne – det havde han gjort hele natten!

Jeg skulle af sted på månedens agerlands-punkttælling, ud i det småkedelige landbrugsland omkring Østerild/Hunstrup, hvor der dog var væsentligt flere fugle end sidst. Faktisk synes jeg disse tællinger er helt hyggelige – de 5 minutter på hvert punkt går ialfald hurtigt! Der var selvfølgelig Sanglærker på alle punkterne, ialt 69, men når man når op på en 5-6 stykker på ét punkt synes jeg det er svært at holde styr på flere – det er nok meget et temperamentsspørgsmål… Men det var Hættemågen der var tællingens talrigste art, den fandtes også på samtlige punkter, og ialt taltes 757 – det er især fourageringsflokke efter traktorerne, og der var markarbejde på ¼ af punkterne. Desuden er der nogle minkfarme derovre, som tiltrækker mågerne. Også Bomlærke er en virkelig karakterart på Østerildkanten – registreret på 15 punkter med ialt 23 individer. Lidt drosleri blev også set, i form af 356 Sjaggere og 15 Vindrosler. Og så er det jo altid oplivende når man så møder lidt ikke-agerlands-fugle midt i alt det dyrkede, som Strandskade, Stor Præstekrave, Gravand

Observatør Terje havde nettene åbne om morgenen, men fangede kun én ny fugl – så han tog til Bulbjerg, hvor der var (lidt) gang i småfugle- og rovfugletrækket, med bl.a. 8 Ringdrosler, 5 Spurvehøge og 2-3 Fjeldvåger. Om eftermiddagen kunne Bertel supplere med 15 Fjeldvåger, 4-6 Tårnfalke, 5 Spurvehøge, 2 Blå Kærhøge og såmænd en trækkende Vandrefalk (adult). Det er østenvind, der skal til!

På hjemvejen scorede Terje ved Lund årets første graciøse Landsvale, den første af dagens nye årsarter.

Senere blev jeg fragtet på en ARUPtax, som var kedelig og meget præget/generet af det efterhånden kraftige blæsevejr. Så der blev ikke set mange spændende fugle, faktisk ingen nævneværdige… Så er nogle af Terjes obs. mere interessante, han futtede nemlig efter at have sat mig af på tax videre til Bygholmdæmningen, hvorfra han på fjorden så 65 Rødben (mange) og årets første Hvidklire – bortset fra, at Læssø har set én for ca. 14 dage siden, men han kan ikke huske datoen… (!). Og så fik han (Terje) omsider aflæst en af Jespers halsbånds-Kortnæb på Bygholmengen, nr. [E11].

Men det var om aftenen, at dagens sjoveste nye årsarter kom til – først meldte familien Røjle om syngende SAVISANGER ved lågen i Han (samme sted som sidste år) – det er jo helt extremt tidligt (DK-rekord?) – den første registrerede sanger efter Grans.!!! Men den var god nok, Terje var oppe og checke, og bagefter kørte han til Krap, hvor (som ventet) den Plettede Rørvagtel sad og piftede (fra Bygholmengen)!